• Kapadokya kartal

    Kapadokya kartal

    Kapadokya kartal

    Kapadokya kartal

menu
Gezilecek Yerler


Açıksaray: Gülşehir’in merkezine 3 km mesafede olan Açıksaray, ilk çağlara ait bir yerleşim yeri olarak kendisini göstermektedir. Açıksaray ve çevresi iklimin ve doğa olaylarının etkisi ile oluşan (yağmurlar ve rüzgârlar) sayısız miktarda peribacasına ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca bir doğa harikası ve Gülşehir’in simgesi olan Mantarkaya bu bölgede bulunmaktadır. Ayrıca, Açıksaray tüf kayalar içine oyulmuş sayısız mekânları, ilk çağlardan kalma çok katlı yeraltı şehirleri, mağaralar, Roma Dönemi’nden kalma kaya mezarları 9. ve 10.yy ait kaya kiliseleri ve sarayları ile önemli bir piskoposluk merkezi olmuştur. Bunlardan belli başlıları ise Boğalı Kilise, Manastır, Tavla (At Damı), Küçük Saray (Çok Katlı Yerleşim Alanı), Dört Sütunlu Manastır, Beşik Tonozlu Yapı, On iki Sütunlu Kilise ve Merdivenli Mesken’dir.

Avanos: Avanos, Kızılırmak kıyısına kurulmuş, muhtemelen Selçuklu kökenli küçük bir kasabadır ve otele 16 km mesafededir. Avanos’un antik dönemdeki adı “Vanessa” dır. Kızılırmak’ın getirdiği kırmızı toprak ve milden elde edilen seramik çamuru ile yapılan çanak çömlek ve seramik malzemeleri ile ünlüdür. Ayrıca el işi halıları da görülmeye değerdir.

Aziz Dimitris Kilisesi: Gülşehir’in Çalışanlar Mahallesi’nde bulunan “Aziz Dimitris Kilisesi”nin 1902 yılında Gülşehir’de yaşayan Rumlar tarafından yapıldığı bilinmektedir. Önceki dönemlerde kayaların kazılmasıyla yapılan kiliselerden farklı olarak, “Aziz Dimitris Kilisesi” kesme blok taşlar ile yapılmıştır ve döneminin büyüsünü yansıtan bir yapıdır.

Derinkuyu Yer altı Şehri: Derinkuyu Yeraltı Şehri’nin derinliği yaklaşık 55 metredir. Ahır, kiler, yemekhane ve kilise gibi şehir kalemlerinin tümünü görebileceğiniz şehrin üçüncü ve dördüncü katlarından sonra merdivenle doğrudan doğruya derinlemesine inilmekte ve alt katta bulunan haç planlı kiliseye ulaşılmaktadır. Yeryüzü ile bağlantısı bulunan 55 metre derinliğindeki havalandırma bacası aynı zamanda su kuyusu olarak da kullanılmaktadır. 1965 yılında açılan Derinkuyu’nun çok geniş bir alana yayılmış olmasına rağmen sadece yüzde onu gezilebilmektedir.

Göreme: Nevşehir’e 10 km uzaklıktaki Göreme kasabası Nevşehir-Ürgüp-Avanos üçgeni arasındaki etrafı vadilerle çevrili bölgede yer alır. Erciyes Dağı ve Hasan Dağı tüflerinin, rüzgâr ve su aşındırması sonucunda oluşturduğu olağanüstü kaya şekilleriyle adeta bir açık hava müzesini andırmaktadır.

Hacıbektaş: İsmini Hacı Bektaşi Veli’den alan ilçe Nevşehir-Kırşehir yolu üzerinde Nevşehir’e 45 km uzaklıktadır. Hacıbektaş, Selçukluların siyasi ve iktisadi düzenlerinin bozulduğu, yönetimde bölünmelerin ortaya çıktığı bir dönemde Horasan'dan Anadolu'ya gelmiş; köy köy, şehir şehir gezerek Türk birliğinin sağlanması, Anadolu'nun Türkleşmesi ve İslamlaşması için çaba harcamıştır. Eski adı Sulucakarahöyük bugünkü adıyla Hacıbektaş İlçesinde kurduğu okulda öğrenciler yetiştirmiş; Türk dili ve kültürünün yabancı etki ve yozlaşmalardan korunması için çalışmıştır. Onun hoşgörü ve insan sevgisine dayalı düşünce sistemi kısa sürede geniş halk kitlelerine ulaşarak benimsenmiştir ve 1948 İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi ile aynı anlayışı aksettirmektedir.

Karşı Kilise (Saint Jean Kilisesi): Gülşehir merkezinde bulunan Saint Jean Kilisesi, ilk çağda Romalılar tarafından yapılmıştır. Kilise içerisindeki Rumca kitabede, bu yapının Bizans İmparatorluğu’ndan ayrılan ve Bursa İznik’te imparatorluk kuran Teodor Laskaris tarafından 25 Nisan 1212 yılında kiliseye çevrildiği yazmaktadır. İki katlı olan yapının ilk katında şırahane, şarap mahzenleri, mezarlar, su kanalları ve görevlilere ait mekânlar bulunmaktadır. İkinci katta ise İncil’den alınmış sahneler ile süslenmiş kilise bulunmaktadır. Dünyada sadece 3 yerde inşa edilen Saint Jean Kilisesi, görülmeye değer muhteşem yapılardan biridir. İçerisinde bulunan resimler halen özelliğini kaybetmemiş olup, zamanın ve günümüzün sanat şaheserleri arasındadır.

Uçhisar: Kapadokya’nın incisi Uçhisar, Nevşehir’e 7 km uzaklıktadır ve bölgenin en yüksek noktasını, zirvesini oluşturduğundan güneşin batışının en keyifli izlendiği yer olarak ünlenmiştir. Konumu ve mimari tarzı ile nereye baksanız tarihi çağrıştıran Uçhisar, bakmaya ve seyretmeye doyamayacağınız bir görsellik sunar. Beldenin merkezinde Kale ve eteklerinde ise geleneksel karakterli kayadan oyma evlerle donatılmış kentsel doku bulunmaktadır.

Ürgüp: Nevşehir’in 20 km doğusunda yer alan bu ilçe Kapadokya’nın önemli merkezlerindendir. Ürgüp’ü turizm açısından benzersiz bir duruma getiren husus, doğal güzellikleri (Vadiler-Peribacaları), kültürel mirası (Eski konut dokuları, Tarihi eserler, Kiliseler), dini geçmişi ve etnoğrafik özelliklerinin bir arada yoğrulmuş bulunmasıdır.